Aromaterapi ve Bitkisel Yağlar

715d3c01-aa9c-424d-9b0e-6ab08f5722c2Aroma terapinin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı  ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu zamanında aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleri olarak kullanılmıştır.

Eski Romalılar aroma terapi yağlarını eski Arap ve Hint medeniyetlerinden getirtiyorlardı. Aroma terapinin kullanım alanı geçmişe göre daralmış olsa da hala bitki yağlarının iyileştirici güçleri kullanılmaya devam etmektedir.

Bitkisel yağlar bitkilerin çiçek, tohum, yaprak, kabuk, sap, kök gibi farklı yerlerinden bir çok yöntemle elde edlilir. Güzel kokulu yağlar uçucu özellik taşırlar. Bu sayede atmosferde buharlaşmış olarak bulunurlar. Pek çok bitkiye yağlar koku verir. Kimyasal oluşumlardır.

Bitkisel yağlar bitkilerin özlerini oluştururlar. Ayrıca bitkisel yağlar her zaman yağ içermezler. Bitki yağları doğada oldukça önemli bir yere sahiptirler.

Bitkisel yağların çeşitli özellikleri vardır. Bitkisel yağların çoğu yanıcıdır. Alkol ve sabunun içinde erir. Ancak suda %20’ye kadar erirler.

Aroma terapi işleminde kullanılan yağlar uçucu doğal yağlardır. Bu yağlar cildimizin pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirmeye yarar. Aynı zamanda yaydıkları hoş kokular ile zihni ve bedeni rahatlatır.

Aroma terapi bedeni rahatlatmak ve dinginlik sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Son günlerde özellikle kaplıcalarda, kliniklerde sıklıkla uygulanan popüler bir tedavi yöntemidir.

Aroma terapi uygulamalarında kullanılan uçucu yağlar, nane ve tarçın yaprakları, papatya ve lavanta çiçekleri, kakule tohumu, limon otu, sedir ağacı ve gül ağacı gibi ağaç dalları, portakal veya limon kabuğu, çay ağacı dalları ve benzeri özel bitkilerin karıştırılıp çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir.

 

Bu uçucu yağlar cildinize masaj yaparken kullanılır. Masaj esnasında bu yağlar deriniz ve vücudunuz tarafından emilir. Cildinizin emdiği bu yağlar kan akışınıza ve dokulara ulaşarak kendinizi rahat ve sakin hissetmenizi sağlar.

Aroma terapi işleminde kullanılan uçucu yağlar üç ana grup altında sınıflandırılır: Bu sınıflandırma yağların buharlaşma oranına göre yapılır. Bu üç kategori üst, orta ve temel seviye olarak adlandırılır.

  • Üst seviyede uçucu aroma terapi yağları güçlü bir kokuya sahip olan yağlardır. Parfümün ve yüksek oranda uyarılmanın etkileri üç saat ila yirmi dört saat aralığında devam eder. Bu seviye grubunda bulunan yağlara örnek olarak fesleğen, nane, kişniş, okaliptüs ve benzeri çeşitler sayılabilir.-
  • -Orta seviyede uçucu aroma terapi yağları güçlü kokular içeren yağlardır. Bu seviyede gruplandırılan yağların etkileri üç saat ile dört gün arasında devam eder. Bu yağların metabolizma ve diğer vücut fonksiyonları üzerinde etkisi olur. Bu seviye grubunda yer alan yağlara örnek olarak papatya, lavanta, biberiye, ardıç ve benzerleri sayılabilir.
  • -Temel seviyede yer alan uçucu aroma terapi yağları en düşük seviyede buharlaşan yağlardır ve etkileri bir haftaya kadar sürebilir. Bu grupta yer alan yağlarda tatlı ve rahatlatıcı kokular bir araya gelir. Bu grupta yer alan uçucu aroma terapi yağlarına örnek olarak yasemin, gül, zencefil, sedir ağacı ve benzerleri sayılabilir.

 

Daha iyi bir sonuç elde etmek için bu yağlar doğru şekillerde kullanılmalıdır, aksi uygulamalar yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir