Aromaterapi Nedir?

Pazartesi 2Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi’nin ilk olarak mumya yapımında eski Mısır uygarlığı tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Aynı çağlarda, eski Çin uygarlığı tarafından da aromaterapi yağları ve bitkileri tanrıya olan şükranın bir ifadesi olarak kullanılmaktaydı. Aromaterapinin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı ise ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu devrinde aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı buldu. Eski Romalılar aromaterapi yağlarını eski Arap ve Hint medeniyetlerinden getirtiyorlardı. Günümüzde kullanıldığı şekliyle modern aromaterapinin babası en:Dr.René-Maurice Gattefossé’dur.

Günümüzde Aromaterapi, bitkisel öz yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanan ve masaj, teneffüs (buğu), kompres, banyo ve diğer yollarla uygulanmasını içeren, sağlık ve güzelliği destekleyen doğal bir terapidir. Bitkisel öz yağlar, aromatik bitkilerden buhar-damıtma yoluyla elde edilen konsantre yağlardır. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer vücut yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır.

Uzman uygulamalarla Aromaterapi gerek fizyolojik sorunların gerekse stres kaynaklı duygusal problemlerin çözümü için destek sağlar. Günümüzde özellikle destekleyici terapi yöntemleri arasında Aromaterapi’nin önemli bir yeri olduğu kabul görmektedir.

Aromaterapi’den faydalanmak için çok belirgin bir şikayetinizin olması gerekmez. Günümüzün stresli yaşam biçiminden kurtularak sağlıklı bir ruh, beden ve zihin gücüne sahip olmak için de Aromaterapi’den yararlanabilirsiniz.

Aromaterapi seansı, terapistin sağlığınız ve yaşam tarzınız ile ilgili soruları içeren konsültasyonu ile başlar. Konsültasyon, sıkıntılarınızın tespit edilmesi ve size gereken terapinin en etkin şekilde verilmesi için çok önemlidir. Terapistiniz tarafından önerilecek bit
kisel öz yağlar da yapılan bu konsültasyon ışığında belirlenir. Her bitkisel öz yağın belirli özel bir işlevi vardır. Kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksin atmak suretiyle canlandırır. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisi ile öz yağların iyileştirici özelliklerini birleştirir. Bitkisel öz yağlar, yüzü ve saçı da içeren tüm vücuda değişik masaj teknikleriyle uygulanır.

Aromaterapi birçok sıkıntıya iyi gelir.

-Bel ve sırt ağrısı

-Eklem iltihaplanmaları

-Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

-Stres kaynaklı sorunlar

-Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk

-Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.)

-Baş ağrısı- migren

-Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)

-PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)

-Menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormonal değişiklikten kayn
aklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

-Rahatlayamama

-Bel ve sırt ağrıları

-Bacaklarda şişme

-Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)

-Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)

-Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)

-Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)

-Selülit ve kilo problemi

Gördüğünüz gibi bir çok faydalı olan Aromaterapi artık oldukça yaygınlaşmıştır. Uzman ve tecrübeli eller tarafından yapıldığı takdirde vücudunuzdaki değişime inanamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir