Aylık arşivler: Aralık 2014

Tuz Terapisi’nin 12 Hastalığa Müthiş Etkileri !

 

c309715372fe3351b8bb8314b06c55b7Günümüzde Tuz Terapisi tedavisi, başarı ile 12 rahatsızğın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kendin için ya da sevdiklerinin tedavisine destek olmak için öneriler de bulunabileceğin bu yazımız, aklınıza not edeceğiniz türden.

Alerji Türleri : Pek çok insan alerjiden muzdariptir ve bunların bir kısmı ilaçla tedavi edilemezken, ilaçla tedavi edilebilir kısmı da bu hayatı ağırlaştırıcı soruna karşı geçici bir çözüm sağlar. Tuz Terapisi anında rahatlama sağlar ve alerjik reaksiyonun tekrarını da önler niteliktedir.

Astım : Tuz Terapisi semptomları hafifletir ve astım ataklarının sık tekrarını önlemeye yardımcıdır.Tedavinin ilaçla desteklenmesi ile de kontrol edilebilir hale gelmesine destek sağlar.

Amfizem : Amfizem için, Tuz Terapisi büyük önem taşır.Tuz Terapisi rahatsızlığın belirtilerini başarıyla hafifletir,yaşam kalitesini artırır, ve günümüzde semptomları hafifletmek için kullanılır olmuştur.Maalesef amfizemin hala kalıcı tedavisi olmadığı bilinmektedir.Hava yollarında iltihap kaynaklı tıkanmalar oluşumunu azalır ve mukozu normale döndürmeyi hedefler.

Bronşit : Biri bizi hep güzel havalar mahvetti mi dedi ? 

Hava değişimleri sebebi ile pek çok yetişkin ve çocuğun hayatı bronşit tarafından hapsolmuş durumda.Reçeteli ilaçlar geçici bir rahatlama verse de Tuz Terapi biriken mukusu akciğerlerden temizler,aynı zaman da nefes alışverişini kolaylaştırır, enfeksiyon oluşumunu da önler.

 

Dermatit : Deri veya dermatit iltihabı sorunu ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilir, ancak kötü yan etkileri vardır. Tuz Terapi hastalarının acil imdanına sağlar ve aynı zamanda uzun bir süre boyunca cilt tahrişini engeller.

Egzama : İlaç egzama da geçici bir rahatlama hissi verir, ama içeriğinde ki maddelerin yan etkileri size pahalıya patlayabilir. Tuz Terapi anında rahatlama sağlar ve cildinizi tahriş olmaktan korur,cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.. Tuz terapisi vücutta birden fazla fizyolojik süreçleri aktive ederek yardımınıza koşacaktır. Tuz partikülleri kaşıntıyı azaltarak, bakterileri ve mantarları öldürür, ve anti-inflamatuar özellikleri vardır.

Kistik Fibrozis : Tuz terapisi, hayatınızı tehdit eden hastalıkta ciddi anlamda rahatlama sağlar, ama aynı zamanda belirtilerin tekrarını önleyemez..Tuz Terapisi sonrası solunum yollarınızı açarak, bronşlarda ve bronşiyollerde biriken mukus ve unclogging tıkanıklıkları temizler.

Kulak Enfeksiyonları : Kulak enfeksiyonları çocuklar da çok daha yaygın olmakla beraber, yetişkinler de görülebilir. Tuz terapisi kulak enfeksiyonlarının ortadan kaldırmanın yanı sıra yinelenme ihtimalinde enfeksiyonu önleyebilir.

Soğuk Algınlığı ve Grip – İlaç düzenli kullanımla rahatlama sağlarken milyonlarca insan her yıl soğuk algınlığı ve grip tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.Toplu taşıma,kapalı alanlar yada herhangi dokunduğumuz bir yer ! Kış aylarında her an herşeyden hastalık kapmak mümkündür.Üstelik ilaçla kısa süreli rahatlama sonrası, bu virüs yeniden enfekte oluyor. Tuz Terapisi, soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarından mucize niteliğindedir.Burun hava yollarını açar,bakterileri etkisiz hale getirir ve sinüslerin drenajını kolaylaştırarak rahatlama getirir.

Saman Nezlesi (Rinit) : Her hastalıkta hemen ilaç kullanılmaması gerektiğini,beslenme ve doğal yöntemlerle desteklenmesinin de önemli olduğunu tüm uzmanlar vurgular.Doğal yöntemlere başvurmak kişiyi psikolojik olarakta rahatlatır.Reçeteli alınan ilaç saman nezlesi belirtilerini hafifletici olurken, sizi kısa sürede dirençli hale getirmez.Tuz Terapi vücudunuza iyi davranır ve durumun kaynağını ele alarak saman nezlesi engelleyen ve hiç bir doğal olmayan eserler içermeyen alternatif iyileştirme yönetimidir.

Sedef : Bir otoimmün rahatsızlık olan sedef hastalığı, Tuz Terapi başarılı, vücutta birden fazla fizyolojik süreçleri aktive ederek, cilt durumunu iyileştirip güçlendirerek vücudun savunma sistemine yardımcı olur. Tuz parçacıkları ciltte kaşıntı hissini azaltıcı, bakteri ve mantarları öldürücü kuvvette anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

Sinüzit : Salt Therapy sinüs yollarında tıkanıklıkları açarak  mukoza klirens hızını arttırır ve sinüzit belirtilerini yok etmeyi kolaylaştırır. Salt Tedavi yani Tuz tedavisi,bakterileri öldürerek enfeksiyonu azaltır. Böylece bağışıklık sisteminiz enfeksiyon kurbanı vücudunuzun tekrar aynı rahatsızlığa yakalanmasını engeller, takviyede bulunur.

Talassoterapi Masajı

fft16_mf2235684Thalasa sözlük anlamı olarak Yunanca kökenden gelmektedir “deniz” anlamını taşır. Terapi ise bilindiği gibi “iyi etme ve de tıbbi olarak kontrol” anlamana gelmektedir. Bu masaj yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar;

 • Deniz içinden çıkan suyun belirli bir derinlikten elde edilerek, kişinin vücut sıcaklığına eş değer şekilde ısıtılmasıdır.
 • Yosun, çamur, termal aynı zamanda plankton tarzında deniz yaşamı sayesinde bir araya gelen unsurların da masajda yer almasıdır.
 • Deniz ikliminin ve deniz havasının hissedildiği bir masaj olmasıdır.

Talassoterapi açılımı ile thalasso-terapi deniz yosunu adı verilen denizde bulunan birçok ayırt edici özelliği ile sıcaktan yararlanılarak uygulanan bir “tekrardan hayat kazandırma” terapisidir denebilir. Talassoterapi, vücudun ihtiyaç duyduğu doğal birçok elementi ve mineral tuzlarını vücuda yeniden kazandırmayı amaçlar. Kan dolaşımı üzerinde oldukça etkilidir dolaşın üzerinde düzenleyici bir etkisi vardır. Aynı zamanda ruhi ve vücut olarak bakıldığında kişilere büyük rahatlamalar sağlar. Stresten arındırma ile selülit giderici bir işlevi vardır. Masajın zayıflatıcı olmasının yanı sıra toksin atıcı, düzenleyici bir özelliği de bulunmaktadır. Cildi güzelleştiren ve iyileştiren masajın özelliklerinin bu denli yararlı olmasının nedeni deniz suyu ve deniz yosunu kullanılmasıdır.

Masajın tavsiye edilen tedavi süreci en az 9 hafta olmakla birlikte 12 gündür. Denemek isteyenler için ise 1 haftanın altında olması önerilmez. Her tedavi süreci öncesinde olduğu gibi masajdan önce bir doktor kontrolünden geçilmekte fayda vardır. Masaj ile rehabilitasyon özelliklerini bir arada sağlayan bu terapi; uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafınca, masajın banyo ve duş aşamaları ise uzmanlaşmış hidroterapistlerce uygulanmalıdır. Ayrıca masaj sırasında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri; her kişi için özel program oluşturmasıdır. Kişinin ihtiyaçları baz alınarak thalasso-terapi yapılabilir. Uygulanan programlardan bir kaçı stres giderici, selülit giderici ve romatizma ağrılarının giderilmesi, zayıflama ile sıkılaşma içeriğine sahiptir. Bunların yanı sıra hamilelerin doğum öncesinde ve sonrasında, kalça ile diz ağrılarını gidermek amacıyla kullanılan programlarda içermektedir.

İnsan da bulunan kan plazması deniz suyu ile kıyaslandığı zaman, neredeyse aynı özellikleri taşımaktadır. Masaj sırasında kullanılan deniz suyu; vücut ısısı seviyesinde ısıtıldığında suda bulunan oligo elementi cilde sürüldüğü zaman kolay bir şekilde emilir. Bu uygulamanın kas sistemi üzerinde de rahatlatıcı ve toparlayıcı etkisi vardır.

Masaj sırasında deniz suyu ve deniz havasından faydalanmak kaidesiyle bazı kürler uygulanmaktadır. Bunlar; Serbest bir şekilde uygulanan deniz banyosu, deniz suyu içme kürü, denizden çıkarılan çamur kürü, deniz havası ile sağlanan solunum kürü yine deniz havası ile sağlanan deniz iklimi.

Masaj; terapi, rehabilitasyon, sistem rahatlatıcı özellikleri bir arada bulundurduğu için mutlaka ve mutlaka bilir kişiler tarafından uygulanmalıdır. Masaj kısmı fizyoterapist, su ile ilgili kısmı hidroterapist tarafından uygulanmalıdır.  Aksi halde beklenen faydayı veremez.

Vücut Dinlendirici Terapi Spanın Faydaları

 

11402006ffeb07b09147e32c4c215b5cSırtınızda tepinen bir ufaklığın zıplamasıyla kısa süreli bir rahatlığı ve ardından gelen rahatsızlıkları mı yoksa kendinizi size en uygun tedavi yöntemiyle müdahale edecek bir terapistin maharetli ellerine bıraktıktan sonra ağrılarınızın hafiflemesini mi tercih edersiniz?

Halk arasında spanın bir lüks ve konfor göstergesi olduğuna inanılır.İnsanlar da sürekli spa seanslarına gitmenin vakit kaybı olması gibi bir düşünceye kapılır. Unutmayalım ki: masaj bizi şımartan bir muamele gibi görünse de, bu daha az tedavi olduğu anlamına gelmez.  Bu durumda spanın yararlarını keşfetmek için ortaya tek bir soru çıkıyor.

“Ne sıklıkta spa seansına gitmek gerekir?”

Tabii ki belli aralıklarla dilediğinizce cevabı, ancak araştırmalar düzenli aralıklarla uygulanan masajın genel sağlık için çok faydalı olduğunu göstermekte. Bu da bize tüm masaj türlerinin ortak faydalarının neler olduğunu bilmemiz gerektiğini gösteriyor.

 • Alt-sırt ağrısı hafifletmekte etkili,
 • Anne adayları için daha kısa süreli doğum ve doğum sonrası ağrı çekmesi , esnek kasları sayesinde daha kolay doğum yapmasına,
 • Lenf akışını sağlar, vücudun doğal savunma sistemini uyararak bağışıklık sistemini geliştirmeye,
 • Egzersiz yapanlara hem destekleyicidir hem de stressavar, zayıf ama sıkı vücudun sırrı, körelmiş kasların gelişimine ve bu süreçte acı çekmemesine,
 • Vücudu bir anıt gibi ayakta tutan tüm eklemlerin esnekliğini arttırıcı ve , cilt yaşını gençleştirici,iyileştirici olmasına,
 • Depresyon, mevsimsel depresyon, ani ruh halleri değişimi ve mutsuzluk gibi belirtileri azaltıcı,
 • Doku üzerinde görünen  çatlakları yani selülitleri azaltıcı ve kan dolaşımını artırıcı,
 • Cerrahi işlemler sonrası şişlik azaltıcı, yaralanma sonrası ise çabuk iyileşmeyi sağlayıcı,
 • Spazmları ve krampları azaltmaya yarar.
 • Serbest endorfin ile vücudun doğal ağrı kesici olarak işine yarayan amino asitler, migren ağrılarınızı dindirir.

Güçlü Hissetmeyi Kim İstemez
Masajın sağlığa olumlu etkileri su götürmeyen bir gerçek. Bizlerin de bir masaj seansından beklentisi doğal yollarla kazanılan bir güzellik,tazelik hissi, gençleştirmesi ve terapötik etki uyandırmasıdır. Bu sebeple masaj için lüks tedavi yöntemi, geçici bir rahatlama ya da ağrı yönetimi sıfatlarını kullanmak doğru olmaz. Unutmayalım ki, düzenli masaj terapisi ve düzenli bir yeme düzeni karşısında hiçbir kilo,selülit,ağrı karşı duramaz ve zırhını yere indirir.Şüphesiz ki şehrin yorucu koşturmasına dur demeye, kaygıları ve baskıları bir kenara itmeye kararlı olmanızı sağlar ve stres yönetmenize yardımcı olur.Bu sayede vücudun endorfin salgılamasına,gelişmiş uyku kalitesine sahip olmaya,daha yüksek enerjiyle güne başlamaya, geliştirilmiş konsantrasyon ve azaltılmış yorgunlukla sosyal çevreniz de ilgileri üzerinize toplamaya yardımcı olacaktır.

 

Terapistinizi sık sık ziyaret ederek spanın  faydalarını arttırın

İyi bir spa seansı sonrası dünyalar sizin olabilir!  Ve sık sık masaj yaptırmak ta pek çok ünlünün genç kalma sırrı olduğunu size hatırlatmakta sakınca görmüyoruz. Bu masajla kazanılan bir güzelliktir. Düzenli olarak uygulanan öz bakım programınız ,formunuzu korumanıza da çok yararlıdır. Yazının sonunda sizlere tek bir soru ile vücudunuzun değerini test etmenizi istiyoruz.

“ Bir kadının vücudunun beğenildiğini bilmesi kadar ne mutlu edebilir ki ?  “

 

Suyun verdiği sağlık; SPA

3baf954f4af0f286c84befcd2ab771f2

Kısa süreli egzersiz ve güçlendirici etkisiyle spa ile yeniden canlanma vakti !

“Sanus Perm Aquam” yani halk arasında bilinen kısaltması ile SPA ‘ nın sayısız faydası bilinmektedir.Şifalı sular ve değişik ülkelerin masaj teknikleri ile uygulanan spa,tam manasıyla sudan gelen sağlık denilebilir.

Amerika’nın son zamanlar da gözde tedavi yöntemi olan spa, stresten korunma  ve ruhunuzu yoğun iş temposundan uzaklaştırıp vücudunun beklediği yeniliği hızlandırması için  adeta bir mucize! Üzerimizde ki kötü enerjiyi atıp konforlu bir ortamda siz spa deneyimini yaşarken, bakalım vücutta ne gibi değişimler yaşanıyor.

 • Rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra metabolizmanın düzenli çalışmasını ve uzman masaj teknikleri sonucunda kan dolaşımının da hızlanmasını sağlar. Bu sayede spa ile kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün.
 • Vücudun su dengesini koruması, pek çok hastalığın önlenmesinde büyük rol taşır. Spa vücutta ki su ve tuz dengesini korumaya yardımcıdır. Spa ile vücutta depolanan toksinleri hızlı bir biçimde atabilirsiniz. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinden teninizin daha az zarar görmesini de sağlayabilirsiniz.
 • Ölü derilerden arındırma da en az hamam kadar ününü duyuran spa, vücut peelingi ile beraber kusursuz bir ciltle sizi büyüler.
 • Kötü hayat şartları, yaşanan duygusal değişimler ve hayatın karmaşasından kısa bir süre  de olsa uzaklaşarak vücudunuzun hak ettiği ilgiyi verebilir, zinde hissedebilir ve vücut dinamizminin arttığını görebilirsiniz.
 • Romatizma gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler için son derece faydalı bir destekleyici tedavi yöntemi olan spa,hidroterapik tedavi olarakta uygulanmaktadır.
 • Spa programları arasında kendinize en uygun bakım tedavinizi seçebilir ve ihtiyaçlarınıza göre uzmanlarla birlikte program yapabilirsiniz.
 • Son zamanlar da gergin olduğunuzu söyleyenlerin sayısı artıyor, uyku bozukluğu  gibi depresyon belirtilerini kendiniz de gözlemliyorsanız, bu ruh halinden kurtulmanız da kesin etki yaratır. Spa Masaj tedavileri ile sertleşen kaslarınız gevşeyebilir ve aklınızdan çıkmamak için direnen düşüncelerinizden bir süre uzaklaşabilirsiniz.
 • Son olarak, plaj da herkesi kıskandıran o kişi siz olmaya ne dersiniz ? Kısa sürede pürüzsüz ve daha canlı teninizle yaza şimdiden hazır olmak için harika bir yöntem !

 

 Spa’ ya ne sıklıkla gidilmeli ?

Spa ile stresten kurtul !

Uzmanlar tarafından, yoğun ve stres altında çalışan insanlara 15 günde 1  yada 2 kere spa kürü önerilir. Sakin bir hayatınız varsa, daha dinç hissetmek ve rahatlatıcı etkisi için tercih edenlerdenseniz dilediğiniz zamanlarda günlük spa programlarını tercih edebilirsiniz.

 

 

Spa’ya düzenli olarak gitmenin faydaları nelerdir ?

Enerjiyi yüksek tutmak ve tazelenmek için rahatlatıcı bir sır

Spa’nın bize kazandırdıkları  hem sağlık hem de güzellik açısından oldukça önem taşıdığı su götürmez bir gerçek. Sıklıkla uygulanan spa tedavisi ile etkisini daha uzun süre hissetmeniz mümkün. Ayın belli günlerin de kendinizi ödüllendirmek için geri çevirilemez bir teklif olan spa, ruhun rehabilite merkezi olarakta,sadece kendinizle paylaştığınız bir sırrınız olabilir. Doğal tuzlarla zenginleştirilmiş termal havuz, vücudunuzu canlandıracak bir sauna, olmazsa olmazımız geleneksel Türk hamamı keyfiyle de tercih edeceğiniz bir masaj türü ve iyi bir terapistle kendinizi huzura doğru yolculukta bulabilirsiniz. Siz tüm bu özel deneyimleri yaşarken sakinleştirici bir müzik ve doğal ikramlarla kafanızı dinleyebilirsiniz. Güzel geçen bir spa seansı ardından vücudunuz toksinlerden arınmış, tüm gergin kaslarınız yumuşamış, kemiklerinizi dinlendirmiş oluyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendiriyorsunuz. Böylece yeni haftaya, yenilenmiş vücudunuzla enerji dolu hissederek uyanabilirsiniz.

 

 

Sıcak Taş Masajı

tasmasajiSıcak Taş masajı, ısıtılan taşlardan yararlanılarak ısının vücudun her noktasına nüfuz etmesine yardımcı olan bir masaj türüdür. Masaj, ısıtılan ve soğutulan volkanik taşlarla özel tekniklerden yararlanılarak yapılmaktadır.

Sıcak Taş masajı 1993’de Arizona’da bulunan Mary Nelson Hannigan sayesinde geliştirilmiştir. Mary Hannigan geliştirdiği masaj tekniğini 1999’da ilk defa İngiltere’de öğretmeye başlamıştır.

Masaj yapılan taşların bu masajda kullanılmasının nedeni; taşların sıcaklığı uzun süre tutabiliyor olmasıdır.

Sıcak Taş masajı uygulaması; masör tarafından ısıtılan taşların masajın başında vücudun belli noktalarına yerleştirilmesi ile başlar. Bu sayede, henüz masaj başlamamışken, taşlarda bulunan ısı kaslara nüfuz ederek “Termoterapi” adı verilen özelliğini göstermeye başlar. Hemen ardından aroma terapi öz yağlarından yararlanılarak masaj uygulanmaya başlanır.  Taşlar tarafından emilen ısı, vücudun kan dolaşım hızını etkiler ve dolayısıyla kasların, kanın hücreleri daha çok beslemesine yardımcı olur. Aynı zamanda lav taşları adı verilen bu taşların su içinde ısıtılması sonucunda, su da bulunan terapi özelliklerinin de masajda kullanılması sağlanır. Sıcak taşlarla uygulanan bir ovma masajı, taşlarda bulunan sıcaklık ile kan dolaşımını hızlı bir şekilde harekete geçirir.

Sıcak taş masajının esasa özelliği; hava ateş ve su aynı anda kullanılmasıdır. Bu doğanın bütün elementlerinin uyum içinde kullanıldığı bir masajdır. Doğanın dinginliğini vücudunuzda hissetmeniz için büyük bir fırsat olarak görülebilir.

Sıcak taş masajının faydaları; masajın periyodik bir şekilde uygulanması halinde görülen etkilerdir, kronik bir hale gelen sıkıntıları bu masaj iyi yönde etkilenmektedir. Sıcak taş masajının esas faydası bunlarla sınırlı değildir. Aynı anda fiziki ve duygusal bunun yanı sıra zihinsel boyutlarda da enerji verici bir özelliğe sahiptir.  Kısaca masajı yaptıran kişiler kendisini, tümüyle yenilenmiş hisseder.

Sıcak taş masajı; bel ve sırt ağrıların, sporda oluşan yaralanmalara, eklem ve kas ağrılarına, strese, uyku problemlerine, baş ağrılarına, regl dengesizliklerine ve sancılarına, hamilelikteki sırt ağrılarına, solunum sorununa, dolaşım sistemine, sindirim problemlerine birebirdir.

Sıcak taş masajı; eğitimli kişilerce uygulanmalıdır. Sıcak Taş masajının zor ve aynı zamanda tecrübe isteyen bir uygulama yöntemi vardır. Lisansı olmayan kişiler tarafından uygulanması son derece zararlıdır. Aynı anda 2 3 masaj özelliğini taşıyan sıcak taş masajı doğru uygulanmazsa yeterli etkiyi göstermeyecektir.

Masajdan tam randıman almak için mutlaka düzenli yaptırmanız gereklidir. Bazı doktorlar tarafından tedavi olarak tavsiye edilen sıcak taş masajı regl dönemi ve hamilelik döneminin büyük yardımcılarından olacaktır. Sporcularda sık sık oluşan kas ve eklem yaralanmalarında hızlı iyileşme için bu masajın kullanıldığını da unutmamak gerek.

Uygulamadan önce kendinizi iyi bir şekilde tahlil etmeniz gerekli. Hastalıklarınızı ve yaralanmalarınızı, sakatlanmalarınızı uzmana anlattığınız takdirde sorunlu bölgeye müdahale etmek esas kabul edilecek daha başarılı sonuçlar elde edilecektir. Masajın daha fazla etki göstermesi için masörünüzle iletişim son derece önemlidir.