Aylık arşivler: Kasım 2014

Manuel Lenf Drenaj Masajı

Manuel Lenf Drenaj Masajı

MLD  yani Manuel Lenf Drenaj açılımına sahip masaj, Lenf sistemlerimizin el yardımıyla manipüle edilmesi sonucunda bloke olan lenf sıvılarının serbest bir şekilde akımının sağlanmasına yarayan tekniktir. Sempatik Sinir Sistemi olarak adlandırılan vücut sistemimize etki eder, bu sayede ağrıları azalan masaj aynı zamanda büyük bir rahatlık sunar. Bağışıklık sistemi bu masaj sayesinde oldukça güçlenir ve bu masaj lenf akımına katkıda bulunur.

Manuel Lenf Drenaj masajı ilk zamanlar 1930 yıllarında Dr. E. Vodder tarafından,  insanlarda bulunan kronik üst solunum sorunu sonucunda, Lenf sistemlerinin dolaşımını incelemeye başlaması sonucunda başlar. Bu incelemeler sonucunda Dr. Vodder, MLD masajını bulur ve geliştirir. Dr. Vodder’in buluşunun ardından ise masajın gelişimi sürmeye devam etmiştir.

Manuel Lenf Drenaj yapılan görüşmeler ardından belirlenen gereksinimler göz önünde bulundurularak kişinin yararına göre belirlenir. Mesela çok sık görülen bir sorun olan; akne problemi söz konusu olduğu zaman, 20 dakikalık periyotlar halinde haftada 3 gün MLD Masajı yapılması idealdir.

Manuel Lenf Drenaj; bu masajın eğitimini almış kişiler tarfından, profesyonel terapistlerce yapılmaktadır. Manuel Lenf Drenaj’ın yan etkisi hiçbir şekilde yoktur ve oldukça dinlendirici aynı zamanda keyifli bir terapi türü olarak ele alınabilmektedir. MLD masajı; akut enfeksiyon durumlarında, kanser hastalarında, astım gibi solunum sorunu olanlarda, damar tıkanıklığı sorunları olanlarda ve düşük tansiyon hastalıklarına maruz kalan kişilere kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kozmetik markaları bu masajın adını çokça kullanmaktadır. MLD masajı güzellik ile estetik sektöründe de oldukça başarılı sonuçlar verir. Fakat güzellik ile ilgili uygulamalrda mesela selülit ele alınabilir Lenf Drenaj uygulaması makineler sayesinde bölgesel çalıştırma uygulaması yapılarak sağlanmaktadır. MLD Masajı bu şekilde yeteri kadar yarar göstermemektedir çünkü el ile uygulama yapıldığı zaman lenf sıvısı, uç noktadan başlayarak kalbe doğru yönlenmektedir. Bu sayede masaj tüm vücut üzerinde gereken lenf akımını sağlamış olur. Bölgesel uygulamalarda tedavi yarım kalıyor demektir.

MLD Masajı güzellik amacı ile kullanıldığı takdirde, ciltte bulunan kırışıklık görünümünün, oluşan yara iz ve lekelerinin hafifleyerek cilt üzerinde, iyileşmeye ve gençleşmeye yönelik destekte bulunduğu kanıtlanmıştır. Bunun nedeni MLD Masajının, ciltte bulunan kolojen üretimi için yardımcı olmasıdır ve bu nedenle cilt sıkılaşarak kendini toparlamaya başlar. MLD Masajının cildin yenilenmesi üzerinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Manuel Lenf Drenaj Masajını diğer masajlardan ayıran özellikler hiç bir kozmetik ürünü kullanmadan tamamen doğal bir şekilde yapılmasıdır. Aynı zamanda MLD Masajı, diğer masaj türlerine oranlanacak olurs çok daha hafif, yavaş ve sürekli bir şekilde tekrar etmekte olan hareketler bütününden oluşur. Lenf akışını hızlandıran masaj bütün vücutta bu akışın hissedilmesine olanak sağlar. Vücudun bütününe yapılması genç kalmanızı ve yaşlılık etkilerinden korunarak uzak kalmanızı sağlar.

Cranio- Sacral Terapi Masajı

Cranio- Sacral Terapi MasajıCraniosacral Terapisinde söz konusun olan Craniosacral Sistemi omuriliğin etrafını saran zar, omurilik ve beyin sıvısından oluşmaktadır. Bu neden ile kafatası kemiklerinden itibaren kuyruk sokumu kemiklerine kadar uzanan belkemiği bu sistemin etrafını kuşatarak koruma altına almaktadır. Bu kadar koruma altına alınan sistemin en önemli özelliği ise bedenimizin tüm işlevlerini yönlendiriyor olmasıdır. Bu özel sistemin adını alarak Craniosacral terapi olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi ise bu sistem üzerinde cranial ritmi yani beyin omurilik sıvısının ritmini kontrol eden hafif basınçla uygulanan manipulasyonlardır.

İnsan vücudu mekanizmasın da üç farklı yaşam nefesi bulunmaktadır. Kalp ve solunum ritimlerinin yanında ayrıca duramater içinde ki beynin ve omuriliğinde, ekstansiyon ve fleksiyon denilen genişlemesi ve kapanmasından oluşan bir cranio sacral ritmi vardır. Bu ritm dakikada 8 ile 12 atımdan oluşmaktadır. Vücutta doğarken ilk başlayan ve ölürken son duran ritm Cranial ritim olarak bilinir. Ayrıca Cranial ritm vücutta ki tüm fiziksel ritmini koordine de etmektedir. Yani, vücut fiziksel bir travmadan dolayı veya bir yaralanmadan dolayı acı çeker ise bu olay bir şekilde sonuç olarak Cranial ritmi etkilemektedir. Öte yandan beyin ile omurilik arasında dolaşan, kafatasına karşı gerçekleşebilecek darbelere karşı koruyan. Beyinde ki metebolizma atıklarının atılmasını ve beyin içinde ki kimyasal dengenin sağlanmasında beyin omurilik sıvısından yaydığı bu ritmik titreşimleri kemiklere ve dış dokulara da aktarır.

Craniosacral sistemin işlevi herhangi bir nedenden dolayı yavaşladığında veya durduğunda beyin zarı hareketinin düzeni bozulmaktadır. Bu neden ile beyin işlevi ve diğer fizyolojik hareketlerde olumsuzluklar yaşanarak, beynin ilgili bölgelerinde problemler yaşanabilmektedir.

Craniosacral sistem de uygulanan Craniosacral tedavi hem psikolojik, hem de fiziksel olarak derinler de gizlenmiş durumların serbest bırakılarak ortaya çıkarılmasını amaçlayan derin ve çok taraflı bir osteopati yöntemidir. Craniosacral tedavi, hayatımızda ki kısıtlamaları ve direnç modellerini vücutta çok temel bir düzeyde dönüşüme iterek, hastalığı ortadan kaldırmayı ve sağlığın tekrardan sağlanmasını amaçlar. Craniosacral tedavi, vücut içerisinde ki sıvısının hareketlenmesine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki olumsuz etkilerin tamamen çözülmesine yardımcı olur. Craniosacral tedavi, vücut kasları ile yumuşak dokuların rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin korunması ile vücudun kendi kendine iyileşmesine neden olan durumların öne çıkmasını sağlar.

Craniosacral tedavi, tedavi uzmanı tarafından vücuttaki kranial ritmini kontrol ederek bölüm bölüm ritmi durdurarak yön ve hareket veren, sakrum denilen kuyruk sokumundan itibaren kafatasına kadar uzanan bölgenin belirli aralıklarla bulunan noktalarına hafif ve yumuşak basınç uyguladığı yöntemdir. Craniosacral tedavi, son derece sabır ve iyi bir konsantrasyon isteyen oldukça güçlü bir osteopati tedavidir. Basit ağrı ve rahatsızlıklardan, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok vücut probleminde yaratan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Akupressür Masajı

Akupressür Masajı

İnsan bedeninde bazı özel noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara genellik ile Akupunktur noktaları denilmektedir. Genellik ile bu noktalar meridyen olarak bilinen bazı enerji hatları üzerinde bulunmaktadır. Şöyle ki meridyenler vücudun ana yolları, akupunktur noktaları ise bu yollarda ki duraklar olarak da görülebilir. Yaşam süresince yaşanan nedenlerden dolayı bu enerjinin normal düzeni engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda noktalara basarak, ovarak ve farklı şekillerde baskı yaparak vücudun normal haline getirilmesine ise genel olarak Akupresür adı verilmektedir. Bu yöntem ile vücutta ki enerji akışı normal hale getirilerek tüm organ ve sistemler gerektiği şekilde çalışabilir.

Akupresür yöntemi, Çinliler tarafından uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. İğnesiz akupunktur olarak toplum içerisinde bilinen yöntem, “jimmy” adında ki ahşap aletlerle yardımı veya doğrudan parmaklar ile de yapılabilmektedir.

Bu Akupresür yönteminde, vücutta enerji yollarından oluşan görünmez şekildeki sistemin belli noktalarına bir baskı uygulanır. Çünkü bu noktalar vücudun belli bezlerine ve organlarına bağlı olmaktadır ve bazı nedenlerden dolayı oluşan sorunlar vücutta farklı şekilde görülmektedir. Uygulanan bu yöntem ile de bu noktaların uyarılarak sıkışmaları giderilerek enerji akımını tekrardan sağlanarak stres azalttırılır. Böylece vücudun uyum içinde ve düzgün şekilde çalışarak sağlıklı olması sağlanır.

Aküpresür yönteminin demin de dediğimiz gibi akupunkturdan farkı, iğne yerine el ya da ayaklarla yapılan basınç olmasıdır. Kişinin sistemsel olarak sorun yaşadığı bölgeye bağlı enerji noktalarına el veya ayak ile yapılan basıncı ile o bölgedeki kaslar gevşetilerek enerji sisteminde ki geçiş hatları rahatlatılır. Kısaca Aküpresür de kan dolaşımı hızlandırılarak vücut içerisinde ki ihtiyaç sağlanması ile vücut daha güçlü bir hale gelir.

Akupressur yöntemi, gergin kasların gevşetilmesini; kan dolaşımının hızlandırılmasını ve deri altında ki atıkların atılmasını sağlıyor. Bu sayede de baş ağrısına, migren arılarına, sinüzit ve regl kasılmalarına karşı bir doğal bir tedavi mümkün oluyor. Avrupalı araştırmacıları bu yöntemi; ağrıları hafifleten ve rahatlama sağlayan endorfin hormonunun boşalmasına bağlamaktadırlar.

Akupressür ayrıca stres noktalarına da uygulanarak, sakinleştirici etkisi ile fazla kiloların oluşumuna ve birikimine karşıda çıkmaktadır. Belirli akupressur noktalarının masajla uyarılması ile kilo verme çabaları desteklenerek zayıflamada da yardımcı olunur.

Bu yöntem de basınç uygulanan noktaların bazıları ve yerleri ise şunlardır;

Zhongzu: Bu nokta elin üst bölümündedir. Elimizi yumruk yaptığımızda, serçe parmağımız ile yüzük parmağımızın arasındaki çukurluktur.

Zhongwan: Bu nokta ise göbek deliğinin 4 parmak kadar üzerindedir.

Zusanli: Bu akupressur noktası da baldır kemiğimizin dış tarafında ve diz eklemimizin hemen altında bulunmaktadır.

Bu yöntemin iyice araştırılarak öğrenilmesi ile evde de uygulanması oldukça basit olmaktadır. Bahsettiğimiz bu noktaların bulundukları bölgeler ve bağlantılı oldukları organ ve sistemlerde basit bir şekilde öğrenilebilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Masaj Türleri

  1. Klasik Masaj: Anatomik ve fizyolojik esaslara dayalı olarak, Vena ve Lenfa sistemi istikametinde çeşitli manipulasyonlar uygulayarak genel bir gevşeme sağlamak, dolaşımı hızlandırmak, kaslardaki gerginliği azaltmak amacıyla uygulanan bir masajdır.
  2. Derin Doku Masajı: Kronik ağrılar, hareket kabiliyetinde kısıtlanmalar, postural problemler, kronik kas gerginlikleri, fibromiyalji gibi durumlarda, derinde yer alan kas, faysa ve konnektif dokulara düşük tempo ile derin baskılar uygulayarak yapılan masajdır.
  3. Manuel Lenfa Drenajı: Dr. Vodder’in geliştirmiş olduğu, dokularda ödem birikimini önlemek veya meydana gelmiş ödemin drenajını sağlamak amacıyla lenf yollarını uyardıktan sonra lenf sıvısının bu yollara iletilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir masaj türüdür.
  4. Shiatsu Masajı: Temeli Akupunktura dayalı olup dinlenme amacı yada iyileştirici etkilerinden faydalanmak amacıyla Akupressür noktalarını çeşitli baskı teknikleri ile uyararak yapılan bir masajdır.
  5. Thai Masajı: Tayland’ın geleneksel medikal masajıdır. Kaslarda ve eklemlerde meydana gelen gerginlikleri azaltarak fleksibiliteyi artıran akupressür teknikleri ve germe hareketlerinin birlikte uygulandığı Masajdır.
  6. Refleksoloji: Temeli Akupunktur’a dayanmaktadır. Eller ve ayaklar üzerinde yer alan refleks noktalarını uyararak ortaya çıkan elektrokimyasal mesajları nöronların yardımıyla ilgili organı uyarmak amacıyla yapılan bir terapi yöntemidir. Uygulamada en çok sinir ucu bulunması sebebiyle en sıklıkla ayaklar tercih edilir. Kan dolaşımına ve bütün organlara etki eder.
  7. Akupressür: Geleneksel Çin Akupunktur sanatına dayanan bir masaj çeşididir. Akupuktur noktalarına iğne batırılması yerine parmak ve parmak eklemleri ile baskı yapılarak uygulanan bir masajdır.
  8. Cranio- Sacral Terapi: Kafatasını oluşturan kemikler ve yumuşak dokular üzerine uygulanan hafif basınçlar ile serebrospinal sıvının ritminin ve akış hızının değiştirebileceği esasına dayanan bir terapi yöntemidir.
  9. Aromaterapi Masajı: Koklama ve deriden alınma yolu ile vücuda alınan esansiyel yağların terapötik etkilerinden faydalanarak çeşitli manipulasyonlarla uygulanan masajdır.
  10. Sıcak Taş Masajı: Eklem kireçlenmesinde, adale ve eklem ağrılarının azalmasında, sinir sistemi rahatsızlıklarında, hareket azlığından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarının giderilmesinde, yumuşak doku romatizmalarında, stres kaynaklı sorunlar, stres, gerginliklerde sıcak taşların termal etkisi ile manipulasyonların etkilerinin birleştirilmesi ile uygulanan masajdır.

 

Kadınlara Müjde: Selülit Masajı ile Selülite Veda Edin

Selülit masajı

Bayanların güzelliklerinde ki en önemli rol oynayan noktalardan biri olan sellit günümüz zamanında oldukça sık görülmektedir. Bayanların vücutların da adeta kötü bir görüntü oluşumuna neden olan bu cilt programının ise belli başlı birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise yani Selülit tedavisinde ki en önemli faktörlerden birisi ve en etkili yöntem masaj uygulamasıdır. Bu püf noktanın açıklamasını yapmadan önce ise daha öncesinde selülit ve selülit oluşumu hakkında küçük bir açıklama yapmamız daha iyi ve olumlu olabilir. İlk olarak Selülit oluşumunun başlıca nedenlerinden birisi ise dolaşım bozukluğu olmaktadır. Yani lenf ve kan dolaşımında ki anormal bozukluklar bunun en büyük nedenidir. Bunun dışında yağ dokusunda ki artış ise toksik madde birikiminin de artmasına neden olarak selülit oluşumuna yol açar. İşte bu noktada ise Selülit Masajı devreye girmektedir. Ciltte selülit bulunan bölgelere yapılan masaj uygulaması kan ve lenf dolaşımını canlandırarak harekete geçmesine neden olur ve ayrıca bu bölgede bulunan dokuların hızlanan dolaşım ile birlikte taze oksijen almasını da sağlamaktadır.

Kadınlara Müjde: Selülit Masajı ile Selülite Veda Edin yazısına devam et

Derin Doku Masajı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Derin Doku masajıDerin doku masaj uygulaması manüplasyon bakımından temposu son derece düşük fakat hareketlerin şiddet yüzdesinin fazlaca görüldüğü bir masajdır. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında çok etkili bir yöntemdir. Özellikle sert masaj yapılmasından hoşlanan kişiler için tercih edilmesi oldukça uygun bir masajdır. Masaj esnasında sert baskı hareketleri uygulanarak kasların kendini toparlaması ve dengesini bulması sağlanmaya çalışılmaktadır.

 

Derin doku masajının tahmini olarak süresi 60 dakikayı bulmaktadır. Derin Doku Masajı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler yazısına devam et

Refleksoloji Masajı ve Faydaları

refleks33

Ayaklar vücudun en belirgin yansımalarını taşır. Bu tezden yola çıkılarak yapılan uzak doğu masajlarındaki uygulamalar sayesinde kişi vücudunun tedavisini yapmaktadır. Ayakta bulunan her bir noktanın vücutta bulunan belli bir organ ve doku ile ilişkisi vardır. Refleksoloji, bir anlamda denge masajı olarak bilinir ve kişi için kendini fiziksel, duygusal ve aynı zamanda ruhsal bağlamda iyi hissetmesine yardımcı olur. Ayak tabanında bulunan belli noktalara yapılan uygulama sayesinde kişinin vücudundaki sorunlar tespit edilmeye çalışılır.

Yapım süresi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Refleksoloji Masajı ve Faydaları yazısına devam et

Aromaterapi Masajı

 

 

 

4465_52fa3e879b00c_1920x1080Bitki özlerinden elde edilen karışımların kullanılarak uygulandığı bir masaj yöntemi olarak bilinir. Bu masajda yönteminde, temponun ve hareketlerin hafif uygulanması gerekmektedir. Rahatlatıcı ve dinlendirici özelliğe sahip olmaktadır. Aromaterapi de görülen etki hem yapılan temasın hem de uygulanan yağın özelliğiyle alakalıdır. Çeşitli özelliklerle elde edilmiş yağların, masaj yağlarıyla belli miktarlarda karıştırılarak uygulanması görülmektedir. Aromaterapi Masajı yazısına devam et

Thai Masajı

thai-massageThai masajı; Tai ve Tay hatta Tayland masajı adı altında birçok kişi tarafından farklı isimlerle bilinmekte ancak uygulamaları aynı özellikle olan bir masaj şeklidir.

Bu masajı her nerede olursa olsun mutlaka ve mutlaka deneyimli ve işinde uzmanlaşmış masörler uygulamalarıdır. Bu masaj sırasında gerçekten büyük bir bilgi birikimi gereken Uzakdoğu masaj teknikleri ve Refleksoloji uygulanmaları yapılmaktadır. Thai Masajı yazısına devam et

Bali Masajını Keşfediyoruz !

BALİ MASAJI

 

Bali masajı Endonezya’nın geleneksel bir masaj şeklidir. Bali adasına menşeli bu masaj,masajın  teknikleri dahil, bir arada içerir.Bali masajının bir seansının akupressure , refleksoloji ve aromaterapi içindedir.Genellikle rahatlatıcı etkisi için kullanılan masaj bu tipinde amaç; kasları gevşetmek ve ağrının hafiflemesidir.

 

Masaj Teknikleri

 

Bu masaj tarzı Çin ve Hindistan dahil olmak üzere farklı kültürlerin, bir dizi etkilerini birleştirir.Özellikle Ayurveda,vücutta dengeyi getiren yerlere vurgulayan bir Hint bütünsel tıp sistemine bağlıdır. Bali masajının ana hedeflerinden biri zihnin temizliğini sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için, masöz kan akışını teşvik etmek,cildin daha alt katmanlarına kadar oksijenin ulaşmasını sağlama ve enerjiyi açığa çıkarmayı amaçlayarak vücudu adeta yoğurur.

Bali Masajını Keşfediyoruz ! yazısına devam et