Aylık arşivler: Eylül 2014

Shiatsu Masajı

26955435542Shiatsu masajı Japonca ”Parmak Basıncı” anlamına gelir. Shiatsu masajı eller ve parmaklar farklı tekniklerle kullanılarak uygulanan tedavi amaçlı bir masajdır. Yüzyılın başında Japon usta Shizuki Yamamoto tarafından yüyılın başında geliştirilmiştir. Japon ustanın tekniğinde ayak, diz ve dirseklerde kullanılmaktadır. Shiatsu masajında basınç sayesinde bedendeki enerji kanalları ve vücut enerji akışını uyararak çalışır. Bu masajın amacı ”Sağlıklı Yaşam Akışı” nın yeniden sağlanmasıdır. Beden ve zihinde sağlıklı bir durum oluşturmaya çalışır.

Enerji tıbbında hastalıkların ilk belirtilerinin, bedende bulunan yaşam enerjisinin çeşitli nedenlerle yer yer azalması, yer yer artması ile ortaya çıktığı düşünülür. Vücuttaki bu dengesizlik bedenin fiziksel ve kimyasal niteliklerine de yansır. Shiatsu masajının amacı enerjinin dağılımındaki dengesizliği ve dengesizliğin sonuçlarını ortadan kaldırmaktır. Shiatsu Masajı yazısına devam et

Derin Doku Masajı

bigstock-Couple-in-love-Caucasian-man-13719260Derin doku masajı ; manüplasyonların temposunun düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmada çok etkin bir tür olup özellikle sert masajdan hoşlanan kişilerin tercih ettiği bir masajdır. Masaj sırasında sert bası uygulanan kaslar üzerinde durularak vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır.

Bedendeki gerginlik derin dokulara ve kaslara yerleşir, kasların ağrımasına sebep olur. Problemli bölgeler için tasarlanmış düzeltici ve terapatik masajdır (zamanla oluşmuş gerginlik ve düğümlenmeler için etkilidir). Derin doku masajıyla kan dolaşımını stimüle ederek en derinde bulunan kaslardan toksinlerin arınmasını ve bu kaslara besin maddelerinin gönderilmesi sağlanır.

Derin doku masajı artrit, eklem ağrıları gibi çeşitli sorunlar yaşayan kişilere tavsiye ediliyor. Tüm beden ele alınsa da, öncelik ve ağırlık problemin olduğu bölgeye veriliyor. O bölgede derin doku tekniğiyle yeterince çalışıldıktan sonra, bedenin diğer kısımlarına kompresyon denen, kasları kemiklere doğru yumuşakça bastırma tekniğiyle seans devam ediyor. Kronik ağrılara, spor faaliyetlerinden sonra bedendeki sızılara bu tür masaj tavsiye ediliyor. Derin Doku Masajı yazısına devam et

Sizin İçin En Doğru Masaj Hangisi?

happy-womanSağlığımızı korumak oldukça önemlidir. Hem beden hem de zihin sağlığımızı korumak için öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Bunun yanında düzenli spor yapmak ve ihtiyaca göre masaj yaptırmak gerekir. Masaj yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bir çok kez yazılarımızda bahsettik. En önemli unsurun iyi bir masaj salonu ve masör seçimi olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Günümüzde yüzlerce çeşit masaj türü vardır. Bu masajlardan hangisinin size uygun olduğunu anlamak için masaj türlerinin etkilerini öğrenmeniz gerekir. Öncelikle hangi konudan şikayetçi olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Stresten mi kurtulmak istiyorsunuz? Ağrılarınıza artık dayanamıyor musunuz? Duruşunuzla ilgili sıkıntılar mı yaşıyorsunuz? Bu soruları kendinize sorduktan sonra kendinize en uygun masaj türünü seçebilirsiniz.

Ortalama olarak rahatlamak ve ağrılardan kurtulmak için 160 farklı masaj türü vardır. Şimdi sizlere bu masaj türlerinden hangilerinin size uygun olduğunu anlamanız için kısa olarak açıklamalar yapıyoruz. Sizin İçin En Doğru Masaj Hangisi? yazısına devam et

Bitkisel Yağların Faydaları

chemical-for-boiler-feedwater-treatment-29145-2773221Aroma terapide kullanılan bitkisel yağların hepsinin ayrı ayrı faydaları vardı. Alternatif tıpta oldukça sık yararlanılan bu bitkisel yağların kullanım şekilleri değişiklik gösterir. Tedavi edilecek bölgeye göre bitkisel yağlar özenle seçilmelilerdir. Bitkisel yağların kullanımında mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Başlıca akla gelen bitkisel yağların faydalarını ve hangi durumlarda kullanıldıklarını kısaca anlatalım.

Elma Yağı

Elma yağı bebeklerde grip ve soğuk algınlığında ve yine bebeklerin yaşadıkları gaz problerinde tedaviye yardımcı olur. Bebeği karın ve sırt bölümüne elma yağıyla yapılan bir masaj bebeği rahatllatır. Bitkisel Yağların Faydaları yazısına devam et

Aromaterapi ve Bitkisel Yağlar

715d3c01-aa9c-424d-9b0e-6ab08f5722c2Aroma terapinin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı  ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu zamanında aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleri olarak kullanılmıştır.

Eski Romalılar aroma terapi yağlarını eski Arap ve Hint medeniyetlerinden getirtiyorlardı. Aroma terapinin kullanım alanı geçmişe göre daralmış olsa da hala bitki yağlarının iyileştirici güçleri kullanılmaya devam etmektedir.

Bitkisel yağlar bitkilerin çiçek, tohum, yaprak, kabuk, sap, kök gibi farklı yerlerinden bir çok yöntemle elde edlilir. Güzel kokulu yağlar uçucu özellik taşırlar. Bu sayede atmosferde buharlaşmış olarak bulunurlar. Pek çok bitkiye yağlar koku verir. Kimyasal oluşumlardır.

Bitkisel yağlar bitkilerin özlerini oluştururlar. Ayrıca bitkisel yağlar her zaman yağ içermezler. Bitki yağları doğada oldukça önemli bir yere sahiptirler. Aromaterapi ve Bitkisel Yağlar yazısına devam et

Masaj ve Su

Portrait of young woman drinking waterSağlıklı bir hayat sürmek için dengeli beslenmenin yanı sıra spor ve düzenli masaj yaptırmak gerekir. Masaj yaptırmak kan dolaşımını arttırır. Hücrelerin oksijen ile dolmasını sağlar. Oluşabilecek kırışıklıkları ve selülitleri önler. Kasların ve bedenin rahatlamasını sağlar. Masaj mutlaka uzman bir el tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde sağlık sorunları ile karşılaşılabilinir.

Spor ve masajın yanında su içmek de sağlıklı bir yaşamın sırrıdır. Günümüzde su içmek kişilerin en çok unuttuğu şeydir. Oysa araştırmalar gösteriyor ki az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları görülebilir. Bunu önlemek için gün boyu su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir. İnsan bedeninin büyük bir çoğunluğu sudan oluşur. Yetişkin bir erkeğin vücut ağırlığının %60’ı, yetişkin bir kadın bedeninin ise %50’si sudan oluşur. İnsan beyninin %95’ini ve akciğerlerin %90’ını su oluşturur. Vücudumuzdaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati faaliyetler ancak hücre içinde yeterli su var ise gerçekleşir. Bütün organlarımız vücudumuzda yeterli su miktarı olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Vücut sıvısının %2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına ”dehidratasyon” denir. Gün boyu devam eden hafif yorgunluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur.Buna engel olmak için su içmeyi unutmamalı gün içinde bize hatırlatması için minik notlar hazırlayarak ofisimizde masamıza, evimizde buzdolabımıza notlar yapıştırabilirsiniz.

Gerçekten işe yarıyor mutlaka denemenizi öneriyoruz. 🙂 Masaj ve Su yazısına devam et

Hint Baş Masajı

masajbasHint baş masajı ”Çampisaj” adıyla bilinir. 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan yaşam bilimi Ayurveda kaynaklıdır. Bu felsefeye göre beden sağlığı için hücre ve dokuların beslenmesi, vücudun toksinlerden arındırılması gerekir.
Bu masaj tekniğinin eğitimini alan uzman masörlerin sihirli dokunuşları ile bedeniniz rahatlar. Hint baş masajı diğer adıyla Çampisaj masajı üst beden,sırt, omuz, boyun,saç derisi, saçlar ve yüze aromatik öz yağlarla uygulanır. Günlük hayattaki yorucu tempo ve stres yüzünden bedenimizin yorulur. Vücudumuzda üst beden ve baş bölgesinde enerji bloke olur. Bu enerji blokesi, konsantrasyon bozukluğu,depresyon gibi zihinsel sorunlara neden olur. Kas tutulmaları ve baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntılara neden olur.

Hint Baş Masajı zihni dinlendirir ve rahatlatır. Bu rahatlığı kullandığı özel bitki yağlarından alan Hint baş masajı, Vücudun dengesinden sorumlu olan marma
noktaları ve bu noktaların üzerine basarak ortaya çıkan akupresür sayesinde kişinin çakralarını dengeleyerek hem rahatlamışlık hem arınmışlık hissi verir.

Hint Baş Masajı sayesinde hem daha sağlıklı bir bedene hem daha dingin ve dinlenmiş bir ruha sahip oluruz. Hint Baş Masajı yazısına devam et

Selülit ve Masaj

240-1600-1079-p-center_center-FFFFFFSelülit; hormon bozuklukları,dokusal dolaşım bozuklukları, fizyolojik olmayan hızlı kilo alıp vermeler, kas aktivitesinin yetersizliği ve bilinmeyen bir çok faktör nedeniyle oluşabilir. Kadınların en büyük dertlerinden biri olan selülitten kurtulmanın bir çok yolu vardır. Selülit bilinenin aksine kilo vermekle geçmez. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığı selülitin yok olmasını sağlar.

Selülilitten kurtulmanın bir diğer yolu da masajdır. Uzman eller tarafından yapılan selülit masajı pürüzsüz ve sağlıklı bacaklara kavuşmanızı sağlar.

Selülit oluşumunun temel nedeni dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk ve yağ dokusundaki artık toksik madde birikimine yol açar. Masaj sayesinde dolaşım harekete geçer ve dokular oksijen ile dolar.

Selülit masajı, kan dolaşımını iyileştirerek damarların çapının daratılmasını ve kanın bacaklardan düzenli olarak akmasını sağlar. Bu sayede hücrelere daha fazla oksijen gider ve toksik maddeler vücuttan atılır. Selülit ve Masaj yazısına devam et

Detoks Nedir?

detoks4Son günlerde sıklıkla duyduğumuz bir kelime olan detoks nedir? Bu konu hakkında internette yüzlerce açıklama bulabilirsiniz. En doğru olan detoks doktor kontrolünde vücudunuzun sağlık durumuna göre uygulanan detokstur. Detoksu kısaca açıklamamız gerekirse, zihinsel ve bedensel arınma diyebiliriz.
Zihinsel arınma bir süreç isterken bedensel arınma her gün vücut tarafından lenf dolaşımımız aracılığı ile doğal olarak gerçekleşir.
Peki detoksun faydaları nelerdir?
Detoks; vücudumuzu toksinlerden arındırarak sağlığımızı korur, vücudumuzdaki sıvıların asitleşmesini önler, asit -baz dengesini korur. Sağlıklı bir vücutta kan ve vücut sıvılarının hafif alkali olması beklenir. Alkalik vücut sıvısı ve kandaki oksijen, aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin temelidir. Kanın asitleşmesi organlarımıza ve beyin hücrelerimize zarar verebilir. Eğer detoks yapılırsa bütün bu olumsuz durumlar engellenir.
Detoks ihtiyacı, kişiye ve sağlık durumuna göre değişir. Mevsim değişikliklerinde detoks yapmak vücudumuz için faydalı olabilir. Siz de yazdan kışa geçtiğimiz bu günlerde detoks yapabilirsiniz. Uygun bir detoks programı vücudunuza zindelik verecektir. Detoks Nedir? yazısına devam et

Hamam Sefası

Çırağan Sarayı Mermer Türk HamamıHamam yıkanılacak yerlere genel olarak verilen addır.Hamamın çok eski bir tarihi vardır. Romalılar zamanından itibaren hamam bilinir. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar’ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Hamam tarihi hakkında kısaca bilgilendiğimize göre şimdi sağlığımız için ne gibi faydaları olduğundan bahsedebiliriz.Hamamda sıcak hava ve buharın etkisi ile vücudunuzda gözenekleri dolduran tüm kirler yumuşar. Yapılan kese ile tüm gözenekler açılır. Böylece hem cildiniz ölü deriden arınır hem de daha fazla oksijen alır.

Hamam, stresi alır ve zihni dinginleştirir. Çok stresli olduğunuz zamanlarda hamama giderseniz, stresten arındığınızı fark edeceksiniz.

Hamam lenf sistemine iyi gelir. Lenf sisteminin temizliğini sağlar. Bu nedenle ayda 1-2 kez gitmek çok faydalıdır.Kas ağrılarını ve kas kramplarına hamam iyi gelir. Özellikle spor sonrası hamam yapılması önerilir. Eklemlerin ve kaslarda olan ağrıların hızla geçmesini sağlar. Hamam Sefası yazısına devam et